Polska strona K. Borkowskiego na UMK 



This page is in Polish only. If the language is exotic to you, you may wish to check my page in English.

          

Materiały do ściągnięcia

     Są tutaj pliki do poczytania (prawie wszystko jest po polsku) lub pobrania. Teksty te nie były oryginalnie przewidywana do umieszczenia na stronach www, dlatego udostępniane pliki w formacie html są przeróbkami z TEX-a, PostScriptu, Worda, ChiWritera, WordStara lub prostych plików tekstowych (starsze dokumenty przerabiałem na pliki tekstowe z papierowego wydruku za pomocą skanera i jego oprogramowania). Przy tej adaptacji na ogół teksty nieco poprawiałem i zmieniałem (usuwanie błędów, dopracowanie i zmiany formatowania, aktualizacje i dodatkowe informacje).
    


Programy i tabele

  • Program Riset.for (plik wykonawczy dla DOS-u: Riset.exe) oblicza momenty wschodów i zachodów Słońca dla zadanego miejsca na 28 lat. Więcej informacji zawiera plik objaśnień; proponuję także gotowe wyniki w postaci prostych tabel tekstowych na lata 1988 – 2015 dla miejscowości: Toruń, Bydgoszcz, Włocławek i Warszawa (toruński plik przerobiłem na atrakcyjny i wygodny format html).
  • Program kh-TeX.for (plik wykonawczy: kh-TeX.exe) oblicza kalendarz astronomiczny dla zadanego miejsca na podany okres w formacie zwykłego tekstu lub gotowego do skompilowania programem systemu TEX. W kh-TeX istnieje również opcja obliczania horoskopu na zadane miejsce i czas. Oto przykład kalendarza dla Piwnic k. Torunia na rok 2011 w postaci tabeli ASCII oraz plików pdf z kalendarzami na lata 2000–2010, 2011–2020 i 2021–2030 (dwa ostatnie uwzględniają czas letni w Polsce a także zawierają tabele ważniejszych świąt i zjawisk).   Kalendarzowe dane na wybraną datę oparte o te same algorytmy w wygodnej internetowej formie (starsza wersja tutaj) przygotował Tomasz Kaczmarek.
  • Fazy Księżyca w latach 1930 – 2100.
  • Chwile wstępowania Słońca w poszczególne znaki zodiaku w latach 2000 – 2025 (dostępna jest też prosta tabela na lata 1900–2100). Można stąd odczytać momenty nastania pór roku lub znak urodzeniowy (uzasadnione wątpliwości pojawiają się, gdy czas urodzenia przypadnie na przełomie znaków). Przykład korzystania z prostej tabeli: dla roku (wiersz) 2002 i miesiąca kwietnia (kolumna '4') odczytujemy datę wstępowania Słońca w znak Byka (20-go kwietnia) i obok godzinę 7:20 czasu środkowoeuropejskiego czyli 8:20 czasu letniego.
  • Daty Wielkanocy w latach 1800 – 2200
  • Polecam także zawarte w niżej wymienionych artykułach użyteczne tabelki obowiązywania letniego czasu w Polsce, zaćmień Słońca i Księżyca w latach 1991 – 2040 (osobny plik zawiera okoliczności zaćmień widocznych z Torunia w latach 2000 – 2025) i listę wszystkich momentów nastania wiosny w latach 1900 – 2099. Z tego samego artykułu można ściągnąć program do wzajemnej konwersji kalendarzy (juliańskiego, gregoriańskiego i perskiego) i tzw. dni juliańskich (JDN). Podobne zadanie wykonuje zaadoptowany skrypt w stronie html!
  • OptiCass — opis (niestety, tylko po angielsku) i dość zaawansowany program do analizy i projektowania radioteleskopów typu Cassegraina.
  • Jak zaprojektować zegar słoneczny? (po angielsku; strona zawiera gotowy uniwersalny algorytm w Fortranie); mam też polski tekst z projektem specjalnego typu zegara słonecznego (analemmatycznego).
  • Jak obliczyć zakrzywienie horyzontu (Curvature of the horizon) (pdf, docx, for)



  • Moje teksty naukowe i popularne

    (Pełniejszy spis moich publikacji i wybrane teksty pogrupowane tematycznie zawierają odnośniki do wielu pozycji nie wymienionych na tej stronie)

  • Książka pt. Astronomiczne obliczenia nie tylko dla geografów zawiera mnóstwo praktycznych algorytów.
  • Algorytmy zamiany współrzędnych kartezjańskich na elipsoidalne — polska wersja mojej jedynej pracy naukowej, która zdobyła światowe uznanie (tu jest angielski oryginał, który najpierw został odrzucony przez redakcję międzynarodowego pisma naukowego Studia geoph. et geod. wydawanego w czeskiej Pradze, gdyż w złym świetle przedstawiłem w nim naprawdę marną pracę tamtejszego profesora).
  • Interferometr do obserwacji Słońca na częstotliwości 127 MHz — unikalna publikacja (do dziś nie spotkałem czegoś podobnego gdzie indziej) zawierająca szczegóły konstrukcyjne kompletnej radioastronomicznej aparatury odbiorczej (w tym schematy ideowe oraz omówienie funkcji wszystkich podzespołów); mieliśmy wiele próśb (nawet z zagranicy) o odbitki tego artykułu. Osoby pragnące zbudować amatorski radioteleskop magą też zaciekawić uwagi zawarte w tym dokumencie.
  • Zaćmienia Słońca i Księżyca — omówienie z listą zjawisk dla Polski w latach 1991 – 2040 r. (jest to wyciąg z angielskich artykułów o zaćmieniach: Słońca w Polsce w latach 900–2200, cieniowych Księżyca w Europie w latach 900–2200 i półcieniowych Księżyca na świecie w latach 1900–2200).
  • Czy potrzebna jest reforma kalendarza gregoriańskiego? — dowodzę, że nie; sporo pożytecznych informacji dla astronomów (tu jest oryginalny artykuł, który przed przyjęciem do druku musiał przejść aż 3 recenzentów!).
  • Jak poprawnie obliczać wschody i zachody? — krótki instruktaż dla każdego.
  • Wszystko o czasie: Część 1, Część 2 i Część 3 — wiele ciekawostek i praktycznych informacji związanych z pomiarami czasu i korzystaniem z niego.
  • Hinduska rachuba czasu — kalendarz i czas w Indiach od starożytności do dziś.
  • Kalendarz perski — o pewnym egzotycznym kalendarzu Arabów.
  • Dni juliańskie i daty kalendarzowe — przedstawiam tutaj stosunkowo prosty algorytm przeliczania JD na daty kalendarzowe i w przeciwną stronę.
  • Efemerydy Układu Słonecznego dla wszystkich — opis algorytmów i gotowe programy źródłowe na obliczanie położeń Słońca, Księżyca i wszystkich planet z dokładnością 1' w okresie ok. 600 lat ześrodkowanych na współczesności.
  • Rok platoński a tzw. stała Niniwy — skrytykowałem (zasłużenie, ale zdecydowanie zbyt napastliwie) pewnego uznanego pisarza.
  • Złączenie planet dnia 12 stycznia 1994 r. — uzasadniam, że zjawisko takie ani nie jest groźne, ani szczególnie interesujące dla astronomów; w podobnym tonie napisałem komentarz do koniunkcji z 11 sierpnia 1999 r.
  • Ignorancja i kasa — krytycznie o larum w sprawie tzw. Planety X.
  • Tego nie da się przewidzieć — dementi o zagrożeniu w 2013 r. ze strony Słońca.
  • Krzywizna horyzontu (Curvature of the horizon) (pdf, docx, for)




    —— CZĘŚĆ NA BANICJI WIECZYSTEJ ——

        Reszta tej strony w dniu 29 kwietnia 2004 r. została przeniesiona na gościnny serwer Republiki, a przed zamknięciem tego portalu, w styczniu 2018 r. na 5v.pl. Usunąłem stąd wszystkie materiały dotyczące spraw paranaukowych i nauk duchowych (głównie związanych z postacią mojego Mistrza duchowego Bhagawana Śri Sathya Sai Baby), gdyż zwrócono mi uwagę na niestosowność propagowania takich idei poprzez serwer uniwersytecki. 5 IV 2025 r. nakazano mi usunięcie także mniej kontrowersyjnych materiałów niezwiązanych z astronomią lub moją pracą zawodową. Wszystkie te materiały i odniesienia (linki) można odszukać na zewnętrznym serwerze, poczynając od tej strony.    


        Ostatnia aktualizacja: 2025.04.11 — Kazik    
    (kontakt: kb@astro.umk.pl)